ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ & ΝΕΑΝΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ από την QUALIAPHARMA και το ΒΙΟΕΠΙΧΕΙΡΕΙΝ

Την Παρασκευή 11 Μαΐου 2018 ολοκληρώθηκε ο 1ος Διαγωνισμός Καινοτομίας & Νεανικής Επιχειρηματικότητας που συνδιοργανώθηκε από την QUALIA PHARMA και το Διιδρυματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών ΒΙΟΕΠΙΧΕΙΡΕΙΝ.

Το ΒΙΟΕΠΙΧΕΙΡΕΙΝ καινοτομεί διασυνδέοντας άμεσα την ακαδημαϊκή εκπαίδευση με τις επιχειρήσεις, πλαισιώνοντας την εκπαίδευση σε επιχειρηματικές εφαρμογές στη βιοτεχνολογία (τομείς φαρμάκων και υγείας, τροφίμων και διατροφής, περιβάλλοντος, βιοχημικής και μοριακής διαγνωστικής) και τη διαχείριση διαδικασιών οργάνωσης και διοίκησης επιχειρηματικών μονάδων.

Οι επιχειρηματικές ιδέες που παρουσιάστηκαν ήταν οι:

• "Ευ zen" functionalgum, από την Αριστεία Σιλιαχλή, και

Οι προτάσεις ήταν εξαιρετικές και παρουσιάστηκαν άριστα τόσο σε επιστημονικό όσο και σε επιχειρηματικό επίπεδο. Η QUALIA PHARMA αποφάσισε να υποστηρίξει και τις δύο ιδέες για την μετεξέλιξή τους σε τελικά προϊόντα με τη συμμετοχή των φοιτητών τόσο στη διαδικασία ανάπτυξής τους όσο και στα δικαιώματα εμπορικής εκμετάλλευσης.

Η QUALIA PHARMA σε συνεργασία με ένα διεθνές δίκτυο πανεπιστημίων και ερευνητικών κέντρων υλοποιεί περισσότερα από 15 έργα έρευνας και ανάπτυξης στον χώρο των Επιστημών Υγείας. Για την QUALIA PHARMA η καινοτομία αποτελεί στρατηγική επιλογή επιχειρηματικής ανάπτυξης και αξία της εταιρικής κουλτούρας. Η συνεχής υποστήριξη των νέων επιστημόνων αποτελεί την έμπρακτη επιλογή της.