Τέλη φοίτησης και τρόπος καταβολής

Για τη φοίτηση των μεταπτυχιακών φοιτητών στο Διιδρυματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών προβλέπεται η καταβολή τελών φοίτησης. Τα τέλη φοίτησης ανέρχονται στο ποσό των  4.500 ευρώ και καταβάλλονται στα τρία πρώτα εξάμηνα. Η καταβολή των τελών φοίτησης γίνεται από τους μεταπτυχιακούς φοιτητές κατά την εγγραφή τους στο ΔΠΜΣ για το Α’ εξάμηνο και στους δύο πρώτους μήνες από την έναρξη των υπολοίπων εξαμήνων. Υπάρχει η δυνατότητα, μετά από αίτηση του/της φοιτητή/τριας, τμηματικής καταβολής των τελών.

Δικαιούνται δωρεάν φοίτηση οι φοιτητές που εμπίπτουν στις προβλέψεις του άρθρου 86 του Ν.4957/2022 (σε ποσοστό έως 30% επί του συνόλου των εγγραφέντων μεταπτυχιακών φοιτητών ανά ακαδ. έτος).

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΛΗ ΦΟΙΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΔΠΜΣ με βάση τον Ν. 4957/2022

Εθνικό διάμεσο διαθέσιμο ισοδύναμο εισόδημα 2022