Αντίδοτο στο brain drain, το Μεταπτυχιακό που δημιουργήθηκε μέσα από συζητήσεις με φοιτητές και αποφοίτους που μεταφέρουν την αγωνία τους ότι θέλουν να βρουν δουλειά και να μείνουν στην Ελλάδα. Γιατί ο ρόλος του δημόσιου Πανεπιστημίου είναι να παράγει στελέχη που θα μπορέσουν να αξιοποιήσουν τις γνώσεις τους προς όφελος και του εθνικού συνόλου. Χρειάζεται πολύπλευρη εκπαίδευση. Ένα πτυχίο βιοχημείας και βιοτεχνολογίας χωρίς βασικές γνώσεις οικονομικών ή άλλες γνώσεις μεταφοράς της τεχνογνωσίας δεν αρκεί.

Ακούστε εδώ τη ραδιοφωνική συνέντευξη του Καθηγητή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας Δρ Δημήτρη Λεωνίδα, επικεφαλής του ΠΜΣ Βιοεπιχειρειν, στον REAL FM 97.8 και την εκπομπή των Άκη Παυλόπουλου και Μάνου Νιφλή την Κυριακή 11 Ιουνίου 2017.

Αναγνωρίζοντας την ανάγκη των ελληνικών εταιριών για καλά και εκπαιδευμένα στελέχη, το M.Sc. Επιχειρηματικότητας στη Βιοτεχνολογία ΒΙΟΕΠΙΧΕΙΡΕΙΝ (από φέτος) έχει εντάξει στο πρόγραμμα σπουδών, εντατική κατάρτιση που περιλαμβάνει προετοιμασία βιογραφικού σημειώματος και συνοδευτικής επιστολής, εικονικές συνεντεύξεις με εκπροσώπους της αγοράς, ανάπτυξη επιχειρηματικής ιδέας, προσομοίωση διαχείρισης επιχείρησης, ψηφιακό μάρκετινγκ, κ.ά. σε συνεργασία με την εταιρεία Militos Consulting S.A.